ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Şiirler Öksüz Şairler Yoksul

Sosyal Medyada Paylaş:

Kime yazdıklarımı okutsam, mübalağa yapıp sen şair ol yazar ol paraya para demezsin diyor.

Bunun beni mutlu edeceğini sananlar daha en başta yanılıyor. Ve eğer bende buna seviniyorsam, büyük yazarlara, şairlere haksızlık etmiş olurum. Ve bilenler bilir şairlerin nasıl sefil bir hayat yaşadıklarını.

Gerçekten yazdıklarıyla para kazanma peşinde olsalardı daha en başta yoksulluk içinde yaşadıkları için bırakırlardı yazmayı. Gerçekten hak ettikleri değerleri görseydi aydınlarımız, ülkemizdeki cehalet böylesine çok olmazdı.

16.yy en önemli şairi olan fuzuli alanında en iyilerden olmasınarağmen hak ettiği değeri görememiştir. Ve beyhude hayatı hep sefillik ve yalnızlık içinde geçmiştir.

Azeri Türkçenin yanında Arapça ve farsça da yazmasına rağmen maddi sıkıntılar içinde yaşamıştır ve bir dilekçe niteliğinde olan en ünlü mektuplarımızdan olan ‘’Şikâyetname’yi” yazmıştır eserin içeriğine göre talep ettiği yaşlılık maaşı olan dokuz akçeyi alamadığından yakınan bir şairi anlatıyor ‘’ selam verdim rüşvettir diye almadılar” diye de ekliyor şair ve gerçekten aydınlarımızın dünyası karanlık olduğu içindir önümüzü göremememiz.

Nasıl ki direğe bağlı oldukları için dönme dolaplar, bir birleri ardınca hiç düşmeden ayakta kalabiliyorsa. İnsanlar da var olan aydınlarımız sayesinde huzur içinde yaşıyorlar…

Ülkemizde yapılan araştırmaya göre; Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri de okuma yazma oranının ve düzenli kitap okuma oranının çok düşük seviyelerde olması. Durum böyle olunca ülkemizdeki cehalet kaçınılmaz bir gerçek oluyor.

İnsanlarımız gerçekten bu konuda duyarlı olsalar, ülkemiz kültürel alanda gelişmiş olur.

Ülkemizdeki en üzücü olaylardan biri de. Birinin değeri öldükten sonra anlaşılmasıdır. Gerçekten ülkemizdeki bu yanlış sistem yüzünden nice Aydınlarımızın değerini; ancak onlar bu dünyadan göçtükten sonra anlıyoruz ve eğer bir gün bu unvana layık görüneceksem de yaşarken takip edileyim istiyorum öldükten sonra kıymete binmenin kime ne faydası var…

 

Şairlikte yalnızca gönüllülük esastır. Amaç para kazanmaksa daha yola çıkmadan kaybetmişiz demektir. Eğer dedikleri gibi olsaydı. Şiirler öksüz ve şairler yoksul olmazdı

İbrahim Ateş

Alıntı : ezberim.biz/siirler-ve-guzel-sozler/270966-siirler-oksuz-sairler-yoksul/

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!