ÜYE : KARDELEN

Sizce Şiir Nedir ?

Sosyal Medyada Paylaş:

 Bence şiir; kalemin dile gelmesidir. Dile gelip ney misali kelimelerle ahenkli cümbüşü cilveleşmesidir .Nazlı sözcüklerin kağıda süveydasıdır .Yüreğe işlenen sevda yarası misali, yürekten yüreğe akan kızıl bir nehir gibi.

 

İçinizde olmayan şiiri hiçbir yerde bulamazsınız. (Shelley) …Demek ki yüreğinizde tomurcuklanır dizeler yazdıklarınızın şiir olması için. Kimi hece aruz vezin ölçüleri ile yazılır kurallara tabiidir. Kimi serbesttir olabildiğince. Kimi uzun bir mektubat gibidir kimi kısa iki satırlık bir not. Her ne olursa olsun yüreğin avazı girer devreye.

 

* Şairin kullandığı sözcüklerde insanlar için çeşitli anlamlar vardır; herkes beğendiğini seçer. (Tagore)…Yani okunan şiir anlamları kişi zamirlerince anlam kazanır. Ben başka anlarım sen başka o daha farklı algılar. Kişinin ruh hali yüklenir okuduğu mısraların omuzlarına.

 

Ne masayı anlatacağım diye masa sözcüğünü kullanacaksınız, ne kuşu anlatacağım diye kuş sözcüğünü; ne de aşkı anlatacağım diye aşk sözcüğünü. (Cocteau) .İçinde aşk sözcüğü geçmez şirin geçmemesine ama..Buram buram aşk kokar.

Aşkı görmeden duymadan hissedersiniz aşk diye.Ya da ayrılığının A’sını anlatmamıştır yazmamıştır şair.Ama siz okuyunca iliklerinizde hissedersiniz acısını.

 

Şiir olmayan yerde insan sevgisi de olmaz. İnsanı insana ancak şiir sevdirir. Şiir, insanı insana yaklaştıran şeydir. (Sait Faik)

Şiir insanları birbirine bağlayan sevi köprüsüdür.Ortak noktada buluşturan payda.Duyguların kesişmesidir.

 

Etkisinde kaldığımız tılsımdır.Karanlıkta parlayan yıldızdır, mısralarından yakalayıp dilek tuttuğumuz.Kahırlara doğan güneştir.Yaşama tutunduğumuz dizelerdeki umuttur.Bir deniz dalgasıdır kimi zaman,gelgitlerimize gebe olan.Kimi zaman da deniz köpüğü kadar duru ve ak duygularımızdır.

 

En kötüleri bile insafa getiren masal müziğidir şiir.Zalimler,kötüler barınmaz imlalarında.Ne ejderlere,kötü kalpli krallara,süpürgeli cadılara kafa tutar yeri geldiğinde.

 

Bir kuşun kanadında barıştır,özgürlüktür masmavi.Sevgidir fersah fersah..Duadır sığındığın İnşirah..Yaralı yüreklere şifa.

Dize nağmelerinde iletişim tellerinde kelam kuşlarının uçuştuğu..

 

Kimi zaman ağıt olur acılı anaların ,mektupların ucunu yakan yarların.Mehmetçiğin vatan yolunda hasretliğinin adı gurbetçinin sılaya özlemidir.Haksızlığa uğrayanların dillenmiş ahıdır.

Bir çığlıktır avaz avaz.Bir damla gözyaşıdır satırlardan yüreğe akıp arındıran.Sukuttur gölgesinde dinlendiğimiz.

Kalem seyyahların azığıdır şiirler arası yolculukta.Bir çocuğun gülüşündeki kocaman aydınlıktır.Doğa ve insanın sevişmesidir evrende.

 

Bahardır,hazandır,kardır ,zemheri kıştır. Nev baharlara muştur şiir. Hüzündür sevinçtir,acıdır,tatlıdır. Yürek damaklarında ki tattır. Yaşamdaki çeşnidir. Şarkılara sözdür. Vedalarda filmlerde replik…Musiki de nağme. Renktir rengarenktir. Lisanı çeşitlidir.

 

Yaşama, yıllara,zamana ,ölüme inat kınından çıkan kalemin savaşıdır.İnsanlık şarkısıdır.Şiir evrenseldir.Üstüne alınmak isteyen herkesin alınganlığıdır.

ŞİİR YÜREK TEZGAHININ İNCE İNCE İŞLEDİĞİ GÖNÜL ATLASIDIR.

Tülay Önder

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!