ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Spastik Engelli Vahdet’in Şiir Tutkusu

Sosyal Medyada Paylaş:

Ali Ballı – Doğuştan spastik engelli 30 yaşındaki Vahdet Kurşun, yazamaması nedeniyle kendisinin söyleyip kız kardeşinin kağıda aktardığı şiirlerini kitap haline getirmeyi hedefliyor.

 

Bodrum’un Konacık beldesinde ailesiyle birlikte yaşamını sürdüren ve doğuştan spastik engelli olan 30 yaşındaki Vahdet Kurşun’un engeli rahatça konuşmasını, ellerini kullanmasını ve zaman zaman yürümesini engelliyor.

 

Turgutreis beldesinde hizmet veren Bodrum Sağlık Vakfı Engelliler Rehabilitasyon Merkezinde yaklaşık 8 yıldan bu yana tedavi gören Kurşun, el ve beyin koordinasyonlarını geliştirmek için ince motor eğitimi ve psikoterapi alıyor. Tedavinin ardından yürümesi biraz daha düzelen ve az da olsa kendini ifade edebilen Kurşun, hayallerinden biri olan sanatçı Ferdi Tayfur ile görüşmeyi, bazı aracılar sayesinde yaklaşık 5 yıl önce gerçekleştirdi.

 

Kurşun, son 3 yıldan bu yana da güçlükle de olsa şiir dile getiriyor. Ancak ellerini rahatça kullanamadığı için söylediği şiirleri kardeşi kaleme alıyor. Vahdet Kurşun’un en büyük hayallerinden biri de yazdığı şiirleri kitap haline getirmek. Haftanın 3 günü rehabilitasyon merkezine giden Kurşun, diğer günlerde ise ilham geldiğinde söylediği şiirleri kız kardeşine yazdırıyor.

 

AA muhabirine güçlükle de olsa duygularını anlatan Vahdet Kurşun, okumayı yeni öğrendiğini, kardeşinin yardımıyla şiir yazdığını söyledi.

 

İstanbul’a giderek hayranı olduğunu Ferdi Tayfur ile konuşma şansı bulduğunu belirten Kurşun, “3 yıl önce şiir yazmaya başladım. Şiir yazmayı kendi kendime öğrendim, bana ilham geliyor. Ferdi Tayfur’u dinlerken şiir yazıyorum. Şiirlerimi ben yazamadığım için kardeşime söylüyorum, o kağıda döküyor. Şu ana kadar 38 şiirim oldu, ama devamı gelecek” dedi.

 

Şiirlerinin yer aldığı bir kitap çıkarmak ve Türkiye’nin her yerine duygularını anlatmak istediğini kaydeden Kurşun, “Bodrum’u çok dolaştım, ama kimse kitabı çıkartmak istemedi. Kitabımın adının ‘Doğdum doğalı kaderim hiç gülmedi’ olmasını istiyorum. Bana destek olunmasını istiyorum. Bu hayatta tek isteğim bu. Kitapla şiirlerimi insanlara duyurmak ve onları herkesin okumasını diliyorum” diye konuştu.

 

-Şiirlerinde yaşayamadığı şeyleri dile getiriyor-

 

Kardeşinin şiirlerini kaleme alan Fatma Kurşun ise ağabeyi ile gurur duyduğunu belirterek, “Şu ana kadar 38 şiiri oldu. 2-3 gün arayla şiir yazıyoruz” dedi.

 

Engellilerin bu tür işlerle uğraşmasının önemine dikkati çeken Fatma Kurşun, ağabeyinin şiirlerinde yaşamak istediği, ancak hayatı boyunca yaşayamayacağı şeyleri dile getirdiğini söyledi.

 

Vahdet’in babası Ali Kurşun ise oğlunun tedavisi için her yola başvurduklarını, ancak bir sonuç alamadıklarını kaydetti.

 

Rehabilitasyon merkezine gitmeye başladıktan sonra oğlunun durumunda biraz daha düzelme olduğunu anlatan baba Kurşun, “Devletimizden Allah razı olsun, Vahdet okula başladıktan sonra kendini çok geliştirdi. Çok akıllı bir çocuk. İlham geldiği zaman şiir yazmak istiyor, ama yazamadığı için kardeşi onun kolu oluyor. En büyük hayali şiirlerinin yer aldığı bir kitap çıkarmak, ama bunu yapabilmek için destek bekliyor” dedi.

 

Annesi Senem Kurşun da oğlunun oldukça zeki olduğunu dile getirerek,

 

“Vahdet’in şiirlerini okuduğum zaman çok duygulanıyorum, hatta ağlıyorum. Şiirlerinde hayalleri var. Çok duygusal oluyor, dayanamıyorum” şeklinde konuştu.

 Alıntı : haberler.com/spastik-engelli-vahdet-in-siir-tutkusu-4244356-haberi/

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!