ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Tarihteki En Eski Şiir ve Hikayesi

Sosyal Medyada Paylaş:

Tarihteki en eski şiirin hikayesine bir göz atalım

Sümer inancına göre, toprağın bereketini ve toprağının verimli olmasını sağlamak amacıyla, Kral’ın yılda bir kez Bereket ve Aşk Tanrıçası Enlil yerine bir rahibe ile evlenmesi kutsal bir görevdi. Bu şiir büyük bir olasılıkla Kral Şusin için seçilmiş bir gelin tarafından yeni yıl bayramını kutlama töreninde söylenmek üzere kaleme alınmıştı ve ziyafetlerde şölenlerde müzik, şarkı ve dans eşliğinde söyleniyordu.

1889 yılında, Bağdat’ın 150 kilometre uzağındaki Sümer kenti Nippur’da bir tablet bulundu. 1951 yılında Amerikalı sümerolog Samuel Noa Kramer’in İstanbul’a gelmesi ve arkeoloji müzesinde Sümer tabletleri üzerinde çalışmaya başlaması ve yazının ilk örnekleri olan Sümer tabletlerini incelemesiyle bu tablet okundu. Aynı dönemde tableti Türkiye’nin sümeroloğu Muazzez İlmiye çevirdi.

Aşkın ölümsüzlüğünü bugünlere taşıyan Dünyanın En Eski Aşk Şiir’ini Sultanahmet’te bulunan İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndeki “Eski Şark Eserleri Müzesi Çivi Yazılı Belgeler Arşivi’nde ziyaret edebilir, kalan son tablet olan eseri, yakından görebilirsiniz.

Şiirde bir yandan aşkın ölümsüzlüğünü anlatılıyor, bir yandan da erotizmin aşk tarihinde de tüm ağırlığıyla var olduğunu ortaya koyuyor… Yaşama belki de yüzlerce kez gelip, her seferinde bir kere âşık olup, aşk şiirleri yazmışızdır kimbilir… Ve aşkın sonsuzlukta yaşadığının bu şiir de bir kanıtıdır. Ne dersiniz?

——–

Damadım, kalbimin sevgilisi

Güzelliğin büyüktür baldan tatlı

Aslan, kalbimin kıymetlisi

Güzelliğin büyüktür baldan tatlı.

Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır

Yatak odasında bal doludur

Güzelliğinle zevklenelim

Aslan seni okşayayım

Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır

Damadım benden zevk aldın

Anneme söyle sana güzel şeyler verecektir

Babam, sana hediyeler verecektir.

Sen beni sevdiğin için

Lütfet bana okşayışlarını

Benim Tanrım, benim koruyucum

Tanrı Ellil`in kalbini memnun eden Şusin`im

Lütfet bana dokunuşlarını

Alıntı Yapılan Link

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!