ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Twitter Şiiri Öldürür

Sosyal Medyada Paylaş:


Bazı şairlerin niye ısrarla sosyal medyadan uzak durduklarını şimdi daha iyi anlıyorum. En değerli hazineyi, kelimeleri, ortalığa saçıp çarçur etmek istemiyorlar belli ki…

İsmet Özel, Süleyman Çobanoğlu’nun Şiirler Çağla kitabı için mi demişti “Şiir geldi” diye? İki kelimelik “alelade” bir yargı cümlesini ve bu cümleye konu olan kişileri 15 yılı aşkın süre sonra bile hala unutmamışım ki bu cümlenin söylendiği yazı, sözgelimi Osman Konuk’un Twitter’daki follower sayısı kadar bile tirajı olmayan Dergah dergisinde yayınlanmıştı.

Kutsal vazifemiz, retweet

Geçen gün şunu fark ettim. Şiirlerinden ilham aldığım, okuduktan sonra durup, gözlerimi ufka dikip hayaller alemine daldığım hiçbir şairin sosyal medya etkinliği beni heyecanlandırmıyor. Murat Güzel’in şiirlerinde esen rüzgar, twitter hesabında yok. Kesik kesik konuşan şair mi olurmuş? İbrahim Tenekeci, gürül gürül akan şiirlerinden sonra hayatın anlamına ilişkin ne söylerse söylesin Twitter’da, kaybolup gidiyor. Bizi dönüştürmüyor, aklımızda bile kaldığını söyleyemeyiz. En fazla, kutsal vazifemiz gibi ‘retweet’ ederiz, ‘beğen’iriz, elimizden başkası gelmez.

Kelimeler buharlaşmış

Şiirleriyle bize ilham vermiş, bizi almış götürmüş tüm şairler; gaza gelip Twitter’da, Facebook’ta aforizma üretiyorlar. Yıllardır dilimize pelesenk olmuş, yolda yürürken dilimize dolanan mısralar var. Kimi mısraları 30 yıldır her yolculuğumuzda yanımıza almışız. Bir tek Allah’ın kulu bana, sokakta yürürken mırıldanılan bir twit gösterebillir mi? Bunca kelime israf edilmiş. Kızgın kuma dökülen birkaç damla su gibi buharlaşıp kaybolmuş onca kelime.

“Vandal yürek, görün ki alkışlanasın” mısrasını binlerce kişi kazımıştır aklına; bize de acıyın, içinde “hashtagler”, “garip işaretler” olan bir twiti nasıl tutalım aklımızda? Üstelik, bir şiir kitabı o kadar değerlidir ki korsanı bile basılmaz. Çok ‘satılmaz’ çünkü. Biraz esinlense başka bir şair, sözgelimi Mevlana İdris’ten, herkes konuşur bunun üzerine. Eleştiri yazıları çıkar. Şimdi bir şair, Facebook’ta güzel bir şey yazsa, kopyala yapıştır nesli hızla tedavüle sokar onu. Kelime kime ait, söz kimin eseri belli olmaz.

ŞAİRLER UYANIK OLMALI

3 bin küsur twit atmış Alper Gencer, onca kelimeyi hizaya sokup iki mısra daha söyleseydi bizi paramparça eden, içimizin yağları erirdi. Şiirini yeni tanıdığım Tuğba Çelik, 50 retweet alan twitler atacağına, bir “Dişte Kan İzi” daha yazsaydı, 1000 satan Dergah dergisine kapak olsaydı; o mısraları da okurduk kendi kendimize.

Bazı şairlerin niye ısrarla sosyal medyadan uzak durduklarını şimdi daha iyi anlıyorum. En değerli hazineyi, kelimeleri, ortalığa saçıp çarçur etmek istemiyorlar belli ki.

Şairler, şiiri yok etmeye yemin etmiş sosyal medyaya karşı daha uyanık olmalılar.

SOSYAL GEZGİN / ERTUĞRUL FINDIK / http://sipesifik.com/ertugrul

Alıntı : http://www.stargazete.com/cumartesi/twitter-siiri-oldurur/haber-637974

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!