YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

Utangaç Şairler

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirin mahzeninde yıllanmaya bırakılmış nice şiir sahipleri var şu anda aranızda. Ha bu gün ha yarın paylaşırım dostlarımla diye gizli gizli şiir yazanlar. İlginç olan nedir biliyor musunuz, bu kişilerin çoğu şiir yazdıklarını söylemekten utanır. O size şiir yazdığını söylediğinde ya da genelde ağzından kaçırdığında hadi getir şu şiirlerini de sendeki cevherleri görelim denir. Bazen de ooo, yaa, gerçekten mi diye bir nida ile başlayan sonrasında vaaay hadi getirde bir şairin gizli kalmış şiirlerini duyan ilklerden olalım.

Bu sözleri duymaktan çekinir gizli şairler, aslında nice şair utangaç bir yapıya sahiptir. Bu yüzdendir edebiyat siteleri rumuzdan geçilmez. Şiirlerinde özünü yansıtmış olanlar vardır bu şairler arasında. İçten içe bir yangın yeridir yürekleri bilinmek isterler bazı zamanlar, bazı zamanlarda ise saklanmak.

O şiirlerinde hayatlarındaki gizler, açıklanamamış düşünceler bir bir mısra olmuştur sayfalarına. Şair bilinmeyi istemez lakin yeri geldiğinde de coşar bir anda o mağdur olacağı halleri düşünemeden şairliğini su yüzüne çıkarır.

Ezberinizden bir şiirinizi okursunuz gayri ihtiyari karşınızdaki densiz biri sende mi şair oldun ya da şair mi kesildin başımıza der kimi zaman. Ne çektin bir şiir yüzünden ah şairim ah yazıık 🙂

Şairliğin ayracı çoğu zaman kültür ile ortaya çıkar. Mamafih eve mamafih eski bir kelime böyle kelime yakalanmıyor dil ucuna gelmedikçe neyse sözlük anlamına bakarsınız. Mamafih alaylı dediklerimiz vardır. Çevresindeki konuşmalardan, yaşamsal tartışmalardan beslenmiş olan, bunlar öyle kelime dizini sıralarlar ki bu şiir ne kadar da içten kültürlü kalemden çıkmış dersiniz.

Şairlik zor meziyet hele ki şiirin kabul göremediği topluluklarda. Şiir kabul görene kadar nice gizli şairler ile karşılaşacağız belki de, gün olacak ağzından kaçıranlara rastlayacağız da ayakta alkışlayacağız onları, yüzlerinin kızaracağını düşünmeden. Biliriz ki gizli kalsaymış o şiirler şiir kültürümüz geri kalacak, kabulü zor halde benimsenme gecikecektir.

Şiir dedikçe aklıma yeni düşünceler geliyor. Tek eksiğim alaylı olup, bu işin okullusu olmamak. Olsun beni hoş görürsünüz umarım.

Gizli kalmayın, izli kalın değerli şiir dostlarım.

Sevgi ve şiir aşkıyla kalın.

 

UĞUR DEMİRÖZ

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!