ÜYELERİMİZDEN GELENLER

YAHYA KEMAL ŞİİR OKUMAYA DAİR MAKALESİNE ELEŞTİRİ

Sosyal Medyada Paylaş:

https://www.siirleraslabitmemeli.com/siir-okumaya-dair/ linkinde yer alan Hilmi Yavuz’un Yahya Kemal’in şiir e dair yazısına eleştirisi olmuş. Yalnız iyi bir şiir kötü okunabilir kötü bir şiir iyi okunamaz olayını kavrayamamış garibim ben açıklayayım izin verirseniz.

En başta Yahya Kemal’in yazdığı şiirlerde musiki vardır. Şiirde musikiyi bana okurken hissettirin diyor. Sözleri yerli yerinde kullanan, vezni uygulayan ve yeri geldiğinde alçak yeri geldiğinde yüksek seste okunması gerektiğini düşünen bir şair. Herkesin şiir okuyamayacağından neden bahsediyor kısmına gelirsek ; Ben kaidelerine göre yazdım, siz de o kaidelere göre okuyun, der.

İyi bir şiir kötü okunabilir fakat sahte bir şiir iyi okunamaz, der. Sahte şiir dediği nedir ? Kötü, yavan, uydurma şiirdir. Çünkü o şiirde haz olmadığı için okuyan kişi ne kadar uğraşsa da canlılık katamaz. İstediğin kadar şiiri güzelleştirmeye çalış iyi okunamaz, haz vermez. Şiirin içinde cevher yoksa okuyan kişi şiire bunu ekleyemez. Şiirini işlemesi gereken kişi şairdir. Şair aynı zamanda bir zanaatkârdır. Şiir cevherleri nelerdir ?
Musiki, ahenk, duygu, fikir, vezin, üslup…

Kelimelerin hiçbiri yerinden oynatılamaz, der. Şiirin tadı kalmaz. Sizler eski şiiri şerh ettiğinizde bir tadı kalıyor mu ? Türkçeleştirip düz yazıya aktarıyorsunuz. Şiiri bozuyorsunuz. Ne kalıyor geriye ? Sadece kelimeler kalıyor, o haz gidiyor. Ahengi, musikiyi bozuyorsunuz. Ne kalıyor geriye ? Sadece kelimeler kalıyor. O haz gidiyor.

Bir kere şiir düşünceye sevk etmelidir, duyu organlarımıza hitap etmelidir. 6.duyu organımıza hitap etmeli o da bilinçtir.

Yahya Kemal’i Ahmet Haşim ile karıştırmamak gerekir. Ahmet Haşim düşünceye, anlama önem vermeyebilir. Ancak Yahya Kemal’in yazdıklarına bakarsanız örneğin Akıncılar’a milli duygulara hitap ettiğini görebilirsiniz.

( İletişim : info@ibrahimatici.com.tr )

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

error: Content is protected !!